Latest opdate: 10/02/2003 - 15:11 (CET)

[ Dansk version ]

All England

Yonex All England Badminton Championships

All the Champions 1900 - 2002

[ Ladies' Singles | Ladies' Doubles | Men's Doubles | Mixed Doubles ]

Heather Nielsen, THANKS very much for your great help searching the archives! /Dille


Men's Singles

1900 - Sidney H. Smith (England) bt. D. Oakes (England) 1901 - Kaptajn H.W. Davies (England) bt. Ralph George Watling (England) 1902 - Ralph Watling (England) bt. E. Young (England) 1903 - Ralph Watling (England) bt. Henry Norman Marrett (England) 1904 - Henry Norman Marrett (England) bt. George Alan Thomas (England) 1905 - Henry Norman Marrett (England) bt. Ralph George Watling (England) 1906 - Norman Wood (England) bt. Henry Norman Marrett (England) 1907 - Norman Wood (England) bt. Frank Chesterton (England) 1908 - Henry Norman Marrett (England) bt. A. M. Cave (England) 1909 - Frank Chesterton (England) bt. Henry Norman Marrett (England) 1910 - Frank Chesterton (England) bt. Henry Norman Marrett (England) 1911 - Guy A. Sautter (England) bt. J.H.C. Prior (England) 1912 - Frank Chesterton (England) 1913 - Guy A. Sautter (England) 1914 - Guy A. Sautter (England)

1915-1919 - The All England cancelled during World War I

1920 - Sir George Alan Thomas, baronet (England) 1921 - Sir George Alan Thomas, baronet (England) 1922 - Sir George Alan Thomas, baronet (England) 1923 - Sir George Alan Thomas, baronet (England) 1924 - Gordon 'Curly' Mack (Ireland) 1925 - Frank Devlin (Ireland) 1926 - Frank Devlin (Ireland) 1927 - Frank Devlin (Ireland) 1928 - Frank Devlin (Ireland) 1929 - Frank Devlin (Ireland) 1930 - Donald C. Hume (England) 1931 - Frank Devlin (Ireland) 1932 - Ralph C.F. Nichols (England) 1933 - R.M. White (England) 1934 - Ralph C.F. Nichols (England) 1935 - R.M. White (England) 1936 - Ralph C.F. Nichols (England) 1937 - Ralph C.F. Nichols (England) 1938 - Ralph C.F. Nichols (England) bt. Jesper Bie (Denmark) 1939 - Tage Madsen (Denmark) bt. Ralph Nichols (England)

1940-1946 - The All England cancelled during World War II

1947 - Conny Jepsen (Sweden) bt. Prakash Nath (India) 1948 - Jørn Skaarup (Denmark) bt. Poul Holm (Denmark) 1949 - Dave G. Freemann (USA) bt. Ooi Teck Hock (Malaysia) 1950 - Wong Peng Soon (Malaysia) bt. Poul Holm (Denmark) 1951 - Wong Peng Soon (Malaysia) bt. Ong Poh Lim (Malaysia) 1952 - Wong Peng Soon (Malaysia) bt. Eddy B. Choong (Malaysia) 1953 - Eddy B. Choong (Malaysia) bt. Ha Heah (Malaysia) 1954 - Eddy B. Choong (Malaysia) bt. D. K. Smythe (Canada) 1955 - Wong Peng Soon (Malaysia) bt. Eddy B. Choong (Malaysia) 1956 - Eddy B. Choong (Malaysia) bt. Finn Kobberø (Denmark) 1957 - Eddy B. Choong (Malaysia) bt. Erland Kops (Denmark) 1958 - Erland Kops (Denmark) bt. Finn Kobberø (Denmark) 1959 - Tan Joe Hok, (Indonesia) bt. Ferry Sonneville (Indonesia) 1960 - Erland Kops (Denmark) bt. C. Wattanasin (Thailand) 1961 - Erland Kops (Denmark) bt. Finn Kobberø (Denmark) 1962 - Erland Kops (Denmark) bt. C. Wattanasin (Thailand) 1963 - Erland Kops (Denmark) bt. C. Ratana-Saeng-Sung (Thailand) 1964 - Knud Aage Nielsen (Denmark) bt. Henning Borch (Denmark) 1965 - Erland Kops (Denmark) bt. Tan Aik Huang (Malaysia) 1966 - Tan Aik Huang (Malaysia) bt. H. Akiyama (Japan) 1967 - Erland Kops (Denmark) bt. Tan Aik Huang (Malaysia) 1968 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Tan Aik Huang (Malaysia) 1969 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Darmadi (Indonesia) 1970 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Svend Pri - formerly Andersen (Denmark) 1971 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Muljadi (Indonesia) 1972 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Svend Pri (Denmark) 1973 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Christian (Indonesia) 1974 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Punch Gunalan (Malaysia) 1975 - Svend Pri (Denmark) bt. Rudy Hartono ( Indonesia) 1976 - Rudy Hartono (Indonesia) bt. Liem Swie King (Indonesia) 1977 - Flemming Delfs (Denmark) bt. Liem Swie King (Indonesia) 1978 - Liem Swie King (Indonesia) bt. Rudy Hartono (Indonesia) 1979 - Liem Swie King (Indonesia) bt. Flemming Delfs (Denmark) 1980 - Prakash Padukone (India) bt. Liem Swie King (Indonesia) 1981 - Liem Swie King (Indonesia) bt. Prakash Padukone (India) 1982 - Morten Frost (Denmark) bt. Liem Swie King (Indonesia) 1983 - Luan Jin (China) bt. Morten Frost (Denmark) 1984 - Morten Frost (Denmark) bt. Liem Swie King (Indonesia) 1985 - Zhao Jianhua (China) bt. Morten Frost (Denmark) 1986 - Morten Frost (Denmark) bt. Misbun Sidek (Malaysia) 1987 - Morten Frost (Denmark) bt. Icuk Sugiarto (Indonesia) 1988 - Ib Frederiksen (Denmark) bt. Morten Frost (Denmark) 1989 - Yang Yang (China) bt. Morten Frost (Denmark) 1990 - Zhao Jianhua (China) bt. Joko Suprianto (Indonesia) 1991 - Ardy Wiranata (Indonesia) bt. Foo Kok Keong (Malaysia) 1992 - Liu Jun (China) bt. Zhiao Jianhua (China) 1993 - Heryanto Arbi (Indonesia) bt. Joko Suprianto (Indonesia) 1994 - Heryanto Arbi (Indonesia) bt. Ardy B. Wiranata (Indonesia) 1995 - Poul Erik Høyer (Denmark) bt. Heryanto Arbi (Indonesia) 1996 - Poul Erik Høyer (Denmark) bt. Rashid Sidek (Malaysia) 1997 - Dong Jiong (China) bt. Sun Jun (China) 1998 - Sun Jun (China) bt. Ong Ewe Hock (Malaysia) 1999 - Peter Gade (Denmark) bt. Taufik Hidayat (Indonesia) 2000 - Xia Xuanze (China) bt. Taufik Hidayat (Indonesia) 2001 - Pulella Gopichand (India) bt. Cheng Hong (China) 2001 - Cheng Hong (China) bt. Budi Santoso (Indonesia)


  DilleSports homepage

All England Specials:

dillesport@blanet.dk